Trenutno pregledavate Uzeti ili vratiti ulovljenog soma?!

Uzeti ili vratiti ulovljenog soma?!

Obavezni lovostaj na šarana koji se sada provodi i na stajaćicama gdje se obavlja športski ribolov razljutio je ribolovce koji će u ribolov omiljenog ciprinida upravo negdje s izlaskom lipanjskog broja R&R. Osim lovostaja na šarana poštuje se i lovostaj za ostale riblje vrste. Među njima je i som koji potomstvo na svijet donosi od polovice travnja do polovice lipnja. U stajaćicama u kojima boravi on eksplozivno raste i za nekoliko godina somovi veličine cvergla teže i više od deset kilograma. Kako je opće poznato da u stajaćicama pravi veliku štetu proždirući ostale riblje vrste njegovo vraćanje ili uzimanje nakon ulova u destinaciju proteklih je tjedana u garešničkim ribičkim kuloarima izazvalo žustre rasprave.

Po jednima lovostaj se mora poštivati i ulovljenog soma obavezno je vratiti, dok drugi tvrde da brkatog štetočinu, ukoliko ima propisanu mjeru, ni slučajno ne treba, bez obzira na lovostaj, vraćati u vodu jer je to pogubno i za ribiče i za destinaciju. Naime prema tvrdnjama nekih ribiča som teži od dvadeset kilograma, uz ostalu ribu, proždire i šarane od kilogram, dva koje ribička društva kupuju i njima poribljavaju svoje vode. Na kraju, ukoliko je destinacija bogata somom, ispada da društva šarane kupuju za somove dok se ribiči na popularnog ciprinida, nakon somovskog gošćenja i nekoliko jalovih ribolova odluče za drugu vodu ili prestanu sa ribolovom što je pogubno za ribičko društvo. Ako su istinite tvrdnje nekolicine ribiča da je somu za kilogram mase potrebno pojesti 12 kilograma ribe nije teško izračunati za koliku količinu ribe su neku stajaćicu  osiromašili, recimo, četiri soma od dvadeset kilograma. Za gotovo tonu!

Sjećam se jedne zgode od prije nekoliko godina. Naime, moj gimnazijski kolega i prijatelj Kruni nazvao me i uzbuđeno mi kazao da su on i njegov otac ispustili ribnjačić na njihovu imanju. Ribnjačić velik otprilike 15×12 metara, nastao proširivanjem negdašnjeg prala za rublje, krio je mnogo manje ribe nego što su oni očekivali. Međutim ono što su našli u rijetkom mulju otkrilo je zašto je, iako obilno poribljavan, ribnjačić bio gotovo bez ribe. Naime, iz mulja su izvukli soma koji je za otprilike pet godina, kada je bio ubačen kao beba, ne veća od prosječnog patuljastog somića, težio gotovo dvadeset kilograma. Som je pojeo više od polovice ribe u ribnjačiću u kojem je ostalo nekoliko amura i sitnarija poput babuškica i patuljastih somića.

Treba li uzeti ili vratiti ulovljenog soma na stajaćici u vrijeme lovostaja ? Prosudite sami !

Odgovori