Možda vas je nakratko zavarao naslov, ali pogled na fotografije govori sve. Babuške pripadaju u zanimljivu sportsko-ribolovnu vrstu, u čijem se ribolovu zaista može uživati, pod uvjetom da koristite finiji pribor i da su primjerci koje lovite teški barem pola kilograma. Zaista je malo onih koji odluče poćI u ribolov baš na ovu vrstu, jer većina želi nešto za «pod zub». Znamo da su babuške prepune sitnih košćica i da se treba potruditi oko mamaca i primame pa je to već dovoljan razlog da se odustane prije nego se i počne. Babulaje grizu gotovo cijelu godinu, no nešto bolje u proljeće i ranu jesen.
Mamci i pribor
Izbor mamaca obuhvaća vrlo šarolik spektar i vjerojatno ste u mogućnosti nabaviti barem jednu vrstu. Odlični rezultati postižu se kombinacijom više mamaca na udici.Izbor prepuštam vašoj mašti. To mogu biti sitne gujavice, kruh, kukuruz šećerac, kasteri, kockice kuhanog krumpira, žganac (sredina kruha i žumance jajeta)… Način na koji ćete loviti također je stvar vašeg izbora koji je uvjetovan financijskim mogućnostima kupnje pribora i spretnošću rukovanja pojedinom tehnikom. To može biti match-tehnika, direktaš, lagani grunt…
Moj pribor za njih je vrlo jednostavan i jeftin. Sastoji se od direktaša dužine 4 metra (50-ak kn) na kojemu je sistem od najlona promjera 0,15 mm, jednogramskog plovka, nekoliko olovnica i udice broj 18. Najlon ostavljam pola metra dužim od duljine direktaša da bar malo povećam šanse da izvučem krupniju ribu (npr. šarana) koji često «uleti» na hranjeno mjesto.
Oko izbora primame ne morate se posebno mučiti. Ukoliko imate volje i novca kupite gotovu smjesu baš za ovu vrstu. Odličnu smjesu upravo za babušku proizvodi domaćI Profišport. Smjesa je vrlo jeftina i vjerujte mi, ima efekta. Dovoljna će vam biti jedna vrećica (1 kg) smjese u koju umiješajte stari razmočeni kruh, šrot, kukuruz šećerac ili crve. Kombinirajte I prakticirajte na vodi. Dugotrajnim kombiniranjem i prakticiranjem na vodi dobit ćete kombinaciju kojom ćete postizati odlične rezultate. Kada se sve to smiješa i doda voda ispadne miks od oko 3 kilograma. To je savim dovoljno za jedan pristojan ribolov. Ako ste u financijskom «glibu» ili plaća stiže za koji dan, razmočite stari kruh i pomiješajte sa šrotom. Potom uzmite štihaču u ruke i na «drmanje glibera» ili maznite jaje iz hladnjaka kada nitko ne vidi i umijesite žganac. Ukoliko živite na selu maznite jaje direktno iz gnijezda, a ukućanima prije nego nešto posumljaju recite da jedna koka «štrajka» i ne nese jaja.
Ako prije ribolova funkcioniram po onoj «ima se para, ima se s čim» kombiniram 1 kg Profišport smjese za babušku, 0,5 kg smjese Mosella bream, 0,5 kg prezli, šaku šećerca ili kutijicu crva. Povoljan dan (oblačan, bez pritiska, vjetrić) i naravno malo sreće mogu dati super rezultate. Grizevi, nakon prvog hranjenja mogu uslijediti za 10-ak minuta. Za razliku od šarana I deverike, babuškin griz je puno agresivniji – plovak puno brže «putuje» površinom ili «zaroni» pod istu. Tada treba kontrirati I nakon umaranja ribu prihvatiti u podmetač. On neka bude dovoljno širok da riba samo upadne u njega. Nakon što uslijede grizevi, svakih nekoliko minuta bacite malo hrane da ribu zadržite na hranjenom mijestu. Ovisno o dubini «svašta» se može zakvačiti. Na dnu uz babulaje ponekad grizu deverike, a ako vam se naklate rogani (amerićki somićI) teško da će koja druga riba doćI do vašeg mamca.U srednjem sloju vode i bliže površini »dave» uklije i sitne crvenperke. Ulovljene ribe pustite ili ponesite kućI što vam sigurno nitko neće zamjeriti. Svakako ih fotografirajte za uspomenu. Najbolje ih je pripremiti kao pljeskavice/fishburgere.
Super zabava
Za nekoliko sati se može super naloviti i uživati u prirodi, što i jest moj krajnji cilj. Ovakav ribolov je zabavan i jeftin, a s druge strane nezahvalan jer na crviće ćesto zagrize šaran i struna pukne poput paučine. Krupnu ribu uspijem zadržati na udici tek onih nekoliko trenutaka dok ne istegne najlon do pucanja.