Grgeč, taj stanovnik nizinskih sporotekućica, bara, ribnjaka i kanala, za razliku od njegovog bliskog rođaka smuđa baš i ne uživa reputaciju kod ribolovaca. Glavni razlozi su relativno skromna veličina (nažalost nije zaštićen lovostajom), «ometanje» pri ribolovu drugih ciljanih vrsta i urođena narav predatora koja graniči sa proždrljivošću. “Grgo dlanaš” rado će progutati veliku gujavicu namijenjenu somu, ukliju namijenjenu smuđu ili štuki ili čak i pahulju kruha namijenjenu šaranu. S druge strane pri ribolovu umjetnim mamcima on će napasti varalicu tek nešto manju od njega često viseći tek na jednom kraku trokrake udice.
Upravo zbog postoji uski krug ribolovaca koji grgeča jednostavno obožavaju i doživljavaju kao pravog «fajtera» i izuzetno poželjnog borca sa druge strane strune. Oni grgečovu proždrljivost promatraju tek kao prednost koja uz pribor i mamce primjerene njegovoj veličini često rezultiraju izvanrednim uspjehom. Od umjetnih mamaca najbolji mamac je leptir (meps) i žlice u veličinama 1,2 i 3 ukrašene crvenom vunicom.
Ne treba zaboraviti da je njegovo meso izuzetno ukusno baš kao i svih pripadnika porodice grgeča, a njegova srčanost, borbenost i proždrljivost razlozi su «za» da veće ovog ljeta i jeseni, ako već niste prije, krenete u potragu za grgečima i dobro se zabavite nekoliko sati sa prutom u ruci u prirodi i na svježem zraku.
PRIBOR
Za ribolov grgeča umjetnim mamcima potreban je prut do tri metra mekšeg, elastičnog vrha i kotur kapaciteta kalema barem 100 metara strune 0,20mm. Prijenos kotura treba biti između 1:5 i 1:5,5. Desetak klasičnih varalica, žlica i leptira u različitih boja, oblika i veličina sasvim je dovoljno da isprovociramo zelenkastog grabežljivca. Spoj strune i varalice treba biti mala vrtilica s kopčom, zato nabavite najmanje koje nude u ribičkoj trgovini. Pri ribolovu grgeča potrebno je imati i uska kliješta za što bezbolnije oslobađanje varalice koja nerijetko završi u ždrijelu ribe. Ne zaboravite i fotoaparat.
MJESTA
Iako grgeči žive i u stajaćicama i tekućicama čini se da su prve njegov pravi dom. Grgeči posebno vole nizinske rječice i kanale koje teku samo tijekom kišnih mjeseci. Takva mjesta prepuna su priobalne vegetacije i potomstva raznih ribljih vrsta koje proždrljivi grgeč naprosto obožava. Grgeč se uvijek drži u zasjedi postrance, u blizini vegetacije, pod podlokanom obalom, u blizini mostića, u granju dubljeg dijela vodotoka vrebajući lako uhvatljiv plijen. Kada ulovimo jednoga možemo biti sigurni da ćemo na istom mjestu uloviti još nekoliko primjeraka. Naime, grgeč je jatna riba koja se drži u skupinama pogotovo ako se radi o primjercima koji ne prelaze veličinu dlana. Za razliku od klena on uopće nije plašljiv i oprezan i u isto vrijeme nekoliko će grgeča slijediti varalicu sve dok se jedan ne zakvači.
AKCIJA
Grgeče treba potražiti na opisanim mjestima i plasirati varalicu što bliže «sumljivoj» poziciji. Povlačiti je treba sporo i povremeno blago trzati vrhom pruta da što prije isprovociramo malog grabežljivca. Na jednom mjestu treba je povlačiti tri puta u svim slojevima vode,odnosno površinom i sredinom vode ako je destinacija prepuna prirodnih prepreka. Ako su u blizini grgeči će vrlo brzo jurnuti za vašim mamcem misleći da se radi o ukusnom zalogaju. Iako je malena riba trzaj je jak i zakvačeni grgeč se srčano bori. Ovakav ribolov je super zabavan pogotovo ako ste ribe ulovili na umjetne mamce koje ste sami izradili. Ribolov grgeča odličan je uvod u varaličarski ribolov i odličan temelj za ribolov krupnijih grabežljivaca koje ćemo uspješno loviti kad svladamo «primjer u malom». To je otprilike kao i ribolov uklija u modernom natjecateljskom ribolovu.