Trenutno pregledavate Englezom na ribnjačke šarančiće

Englezom na ribnjačke šarančiće

Ribnjački šarančići mogu se vrlo uspješno loviti u sam osvit proljeća, cijelo ljeto i čitavu jesen. Ribolov može početi već početkom ožujka pod uvjetom da «zareda» nekoliko toplih dana. Plići dijelovi stajaćica, pod uvjetom da u njima ne dominira «sitnarija», atraktivni su cijelu godinu. Vama u prilog ide i činjenica da su šarančići gotovo uvijek iznimno gladni, neoprezni i neiskusni. Pogotovo ako na vodi ne vrijedi pravilo »ulovi i pusti» ili su isti u stajačicu «ubačeni» na početku ribolovne sezone. Ribolov na šarane čija masa ne prelazi tri kilograma može biti veoma zanimljiv pod uvjetom da upotrijebite odgovarajući pribor.

On bi svakako trebao biti nešto nježniji od uobičajenih carp-prutova. Dok će neki rado posegnuti za polagaljkom ili direktašem predlažem vam match-prut iliti popularni Englez koji je upravo stvoren za ribolov na stajaćicama. Ribolov polagaljkom je više stacionarni, a premještanje na možda nama bolju poziciju je komplicirano zbog puno dodatne opreme. Direktaš je odličan izbor, ali pod uvjetom da na vodi ne vlada veliki pritisak ribiča.

Zato upotrijebite match. Za ovakav ribolov odgovarat će obični match prut od 3,9 metara izbačaja do 30 grama. Uz ovakav prut ide rolica veličine 20 plitkog kalema i nešto bržeg prijenosa (1:5 i više). Tonuća struna ne treba biti deblja od 0,18 mm (100 m) s tim da predvez dužine četrdesetak centimetara bude nešto slabiji od osnovne strune. Plovak (wagler do 8 grama) koji ćete regulirati pomoću orginalnog držaća neka bude nuliran (ne treba dodatno olovno otežanje) ili sa tek neznatnim dodatnim otežanjem. Spoj predveza na koji ćete svezati «carp»udicu veličine 10, 12 ili 14 neka bude mala tamna vrtilica s kopčom. Za ovakav ribolov bit će dovoljno dva kilograma neke od šaranskih primama koje obogatite s nekoliko šaka prezli i šrota. Dodajte i šaku mamaca kojima namjeravate loviti. Smjesu postepeno navlažite nekoliko sati prije ribolova tako da dobijete poluvlažnu masu koja se može oblikovati, ali koja se padom na površinu vode raspada i polako tone prema dnu. Od mamaca odlično «pale» crvene stajske gujavice, snop raznobojnih mesnih crvića, kukuruz šećerac ili kombinacija istih. Kada stignete na vašu omiljenu destinaciju i odredite lovnu poziciju ispraćkajte dvadesetak kugli primame veličine manjeg limuna što preciznije na buduću lovnu poziciju. Match prutom prebacite hranjeno mjesto, potopite vrh pruta i s nekoliko brzih okretaja ručice kotura potopite tanku strunu. Sada se mamci nalaze u «središtu zbivanja». Ako se ništa ne dogodi u prvih sat vremena promijenite mamce i lagano ih, okretanjem ručice kotura, navlačite nad hranjenu poziciju. Nemojte gubiti strpljenje jer ciprinidna družina sigurno će stići. «Šarkov» griz obično nije agresivan već se obično očituje u «polaganoj vožnji» plovka. To je naravno trenutak za kontru. »Tko će koga» ovisi ponajviše o vašem ribičkom iskustvu. Nije potrebno nagliti za izvlačenjem zakvačene ribe jer tada su najveće šanse da je izgubimo. Kočnica kotura u ovakvim trenucima igra veliku ulogu. Ona treba biti otpuštena tek toliko da riba ne može prekinuti tanku strunu, dok vi istovremeno nadzirete «šarkov hod» ne dopuštajući mu da spas potraži u obližnjem granju. Nakon nekoliko minuta njegov otpor počet će popuštati pa ga polako navucite u podmetač. Ako je on prekratak otpustite «manjak» strune istovremeno povlačeći prut iza sebe. Kada «šarko» sjedne u podmetač jednostavno ga povlačenjem podmetača izvucite na obalu. Nakon toga ispalite nekoliko mirišljavih «projektila» na lovnu poziciju i nastavite sa zanimljivim ribolovom…

Odgovori